Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all articles
Browse latest Browse all 58871

Medenična vstava, načrtovanje poroda

$
0
0
Spoštovani dr. Pušenjak!

Pretekli torek, t.j. v 37 2/7 tednu nosečnosti je moja osebna ginekologinja ugotovila medenično vstavo ploda in me napotila v lj. porodnišnico na PDC oddelek z napotilom o načrtovanju poroda hkrati z opcijo zunanjega obrata (ZO).

Po nekaj preklicanih številkah, sem bila po večkratnem branju napotnice naposled naročena na ZO, ki naj bi ga opravili v triažni ambulanti, ker se na PDC oddelku naj s tem ne ne bi ukvarjali.

Kakorkoli, pretekli petek, torej v 37 5/7 tednu nosečnosti, sem bila v porodnišnici ponovno UZ pregledana. Moja osebna ginekologinja je kot OTT plodu na napotnico zapisala 2500 g, AFI = 8 in me opozorila na nekoliko nižjo vrednost oz. količino plodovnice, vseeno pa se ji je zdel zunanji obrat (še) izvedljiv. Izvid zdravnika v porodnišnici pa je : HC = 296, AC = 276, FL = 66, AFI = 8, OTT pa 2050 g, vsled česar se za izvedbo ZO, kot je zabeležil na izvidih, ni odločil.

Tudi iz vaših odgovorov na tem forumu sem razbrala, da se do 36. tedna ZO ne izvaja, prav tako tudi ne pri izrazito majhnih oz. lahkih niti ne pri izrazito velikih oz. težkih plodovih. Ker so bile vrednosti oz. meritve moje deklice po torkovem UZ pripoznane kot ustrezne za izvedbo zunanjega obrata, sem se le tega zelo veselila. Moja velika želja je namreč roditi vaginalno, glavična vstava ploda domnevam, da je pri porodu lažje oz. "naravno" izhodišče.

Zdravnik v porodnišnici je bil nad OTT ploda, opravljeno pri moji osebni ginekologinji, nemalo presenečen, sam namreč do višje vrednosti kot 2050 g, po njegovih besedah, ni mogel priti. Glede na navedeno in vrednost AFI = 8 se, kot nevedeno, za ZO ni odločil. Na moje presenečenje mi je omenil, da pri svoji višini (168 cm) tako velik oz. majhen plod lahko brez težav rodim tudi vaginalno. Izpostavila sem namreč dejstvo, da si poroda s carskim rezom ne želim, razen seveda, če bi bil prepoznan kot nujen oz. neizogiben. Predlagal je, da osebna ginekologinja čez teden dni spremlja morebiten zastoj rasti plodu, katerega sum je nakazan, in se potem odloči o načinu poroda.

Naj na tem mestu navedem še podatke, ki jih je medicinska sestra prebrala zdravniku ob opravljanju UZ in domnevam, da so bili za odločitev v zvezi z neizvedbo ZO tudi relevantni: moja starost je 36 let, gre za prvo nosečnost, v 27 4/7 so mi v porodničnici diagnosticirali herpes genitalis (preventivno terapijo Valtrexa - 2 x 1 tbl/dnevno jemljem od 36. tedna dalje), moja krvna skupina je Rh negativna. Vrednost Hgm na dan 24. 3. 2014 112/3.5 (jemljem Ferrum Lek - 3 x 1 tbl/dnevno), streptokok B dne 4. 3. 2014 negativen.

Ker mi "nekonsistentne" meritve OTT niso "dale miru" sem se še isti dan odpravila k osebni ginekologinji. Tudi iz vaših odgovorov na tem forumu sem razbrala, da je OTT seveda zgolj ocenjena telesna teža, da seveda pozamezni zdravniki uporabljate različne UZ aparate, prav tako, da tudi sama medenična vstava lahko (glede na položaj ploda) pomeni bistveno razhajanje v OTT, hkrati pa me je tako relativno veliko razhajanje OTT, ki je vplivalo na neizvedbo poskusa ZO, zbegalo in tudi prestrašilo, še bolj podatek o nakazanem sumu zastoja rasti ploda.

Tudi osebna ginekologinja je podobno izpostavila navedbe glede razhajanja pri OTT glede na posamezne UZ aparature, v zvezi s podatkom o sumu na zastoj rasti ploda in njeno odločitvijo glede oblike oz. vrste poroda pa je bila nemalo presenečena, češ, da se o tem pač odločijo v porodnišnici, kjer bom rodila, njena odločitev pa ni relevantna oz. največkrat neupoštevana. Po nekaj opravljenih telefonskih razgovorih z osebjem v porodnišnici, se je osebna ginekologinja dogovorila, da me prihodnjo sredo (2. 4.) ponovno pregleda ena od zdravnic v oz. na PDC; formalno naj bi po besedah ginekologinje vseskupaj pomenilo že začetek t.i. priprave na izvedbo carskega reza, vendar pa bom spremljana do zaključka nosečnosti, carski rez pa naj ne bi bil opravljen, če to ne bo res nujno.

Priznam, da sem zaskrbljena, ob mnogih poteh na relaciji osebna ginekologinja - lj. porodnišnica, celo zmedena. Naj ob tem omenim, da sem v januarju letos 2 x opravila tudi UZ v lj. porodnišnici; na podlagi drugega (v po UZ 29 5/7 tednu nosečnosti) je bil PDP prestavljen iz 31. 3. 2014 na 13. 4. 2014, OTT ploda 3.1. 2014 = 885 g, OTT 31. 1. 2014 pa = 1450 g.

Zalo vam bom hvaležna za vaše mnenje, ali je ob ugotovljenih ustreznih vrednostih izmere plodu še čas za izvedbo ZO? Na kakšen način je mogoče ugotoviti (nenaden) zastoj rasti plodu in kakšna je "doktrina ukrepanja" v tem primeru? Prebrala sem tudi že vaša stališča v zvezi z vaginalnim porodom pri medenični vstavi, pa vseeno se lepo priporočam in v naprej zahvaljujem za še kakšno iztočnico, glede na moj konkreten primer.

Opravičujem se vam za obširno pisanje in vas lepo pozdravljam!

Vesna

Viewing all articles
Browse latest Browse all 58871

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>